Rady pre správny
výber matraca
Ponuka matracov je dnes veľmi široká. V obchodoch s nábytkom alebo v ponuke e-shopov nájdete matrace pre deti, pre seniorov, vysoké, tvrdé, s pamäťovou penou, s latexom, s kokosom, s pružinou.
Je toho skutočne veľa, preto môže byť náročné vybrať si ten správny matrac. Zozbierali sme informácie a skúsenosti s výrobou a predajom matracov u nás vo firme SEGUM a ponúkame vám návod, ako postupovať pri výbere nového matraca.
Pružinový alebo nepružinový matrac?
Pred rozhodnutím o tom, či si vyberiete pružinový alebo nepružinový (sendvičový) matrac, je potrebné si uvedomiť, že základ kvalitného spánku je pružnosť a prispôsobivosť matraca.
Pružinové matrace
Ak sa rozhodnete pre pružinový matrac, tak v tomto type matracov zabezpečuje pružnosť pružinové jadro a vhodná podložka pod pružinový matrac je pevný drevený rošt alebo pevná drevená doska. Len treba zabezpečiť, aby mala doska dostatočné prevetranie, napríklad perforáciou.
Je možné kombinovať pružinový matrac a lamelový rošt?
Áno. Táto kombinácia nie je úplne výnimočná. Treba si však uvedomiť, že ak skombinujete pružinový matrac s lamelovým roštom, ovplyvní to tvrdosť matraca, a ten bude na pocit mäkší ako na pevnom drevenom rošte, ale technicky to problém nie je.
Nepružinové matrace
Ak je vám sympatický nepružinový matrac, tak tu je pružnosť zabezpečená kombináciou lamelového roštu pod matracom a materiálu, z ktorého je matrac vyrobený. Vhodný rošt pod nepružinové matrace je lamelový rošt s pružnými lamelami. Výhodou kombinácie nepružinového matraca a lamelového roštu je, že rošt je možné v prípade záujmu vyrobiť ako polohovací.
Akú tvrdosť matraca si mám vybrať?
Matrac je nevyhnutné vyskúšať, to je najlepší spôsob, ako si vybrať ten správny!
Tak toto je podľa nás kľúčová vec pri výbere matraca. Ľudia sú rôzni. Matrace sú rôzne. My chceme, aby ste našli taký, ktorý vám zabezpečí dokonalý spánok. Možno ste vysoký, možno nízky, možno ste športovec, alebo vás trápia bolesti chrbta či kĺbov. Na všetky vaše požiadavky existuje riešenie, teda matrac. Dôležité je, aby sa dokonale prispôsobil tvaru vášho tela a čo možno najlepšie podopieral chrbticu v jej prirodzenej polohe. Platí, že tvrdosť matraca určuje tvrdosť použitých materiálov. Ale aj jednotlivé materiály majú rôzne stupne tvrdosti, a tvrdosť vie ovplyvniť aj podložka pod matracom.
Naše matrace SEGUM sú rozdelené do piatich stupňov tvrdosti označených symbolmi H1 až H5. SEGUM ponúka aj matrace, ktoré majú na každej strane inú tvrdosť. Ak spávate prevažne na chrbte, odporúčame stredné až tvrdé matrace. Ak sa vám naopak pohodlnejšie leží na boku, siahnite po mäkších matracoch alebo matracoch so zónovou tvrdosťou, ktoré sú v oblasti ramien a kolien zmäkčené.
Matrace |
H1 |
H2 |
H3 |
H4 |
H5 |
Tvrdosť |
mäkký matrac |
stredne mäkký matrac |
stredný matrac |
stredne tvrdý matrac |
tvrdý matrac |
Pri výbere matraca nezabudnite na už spomínaný rošt, ktorý výrazne ovplyvňuje tvrdosť a celkový pocit pri ležaní. Rošt je záhadná vecička. Napríklad taký lamelový dokáže znížiť tvrdosť pružinového matraca až o jeden stupeň.
30 rokov výroby matracov na nás zanechalo stopy. Okrem iného, máme aj zopár užitočných odporúčaní:
Ste postava s nižšou hmotnosťou?
Vyskúšajte matrace s tvrdosťami H2 až H4.
Máte vyššiu hmotnosť?
Odporúčame matrace H3 až H5.
Častejšie spávate na boku?
Mäkší matrac s tvrdosťou H2 až H4 umožní ramenu a bedrám príjemne sa zaboriť do materiálu a skvalitniť váš spánok.
Milujete spávať na chrbte?
Potom si zamilujete aj matrace tvrdosti H3 až H5, pretože práve tie dokážu byť pre vašu chrbticu pevnou oporou.
Pracujete fyzicky alebo aktívne športujete?
Odporúčame H3 až H4 matrace. Pre „ľudí v pohybe“ je pevná podpora chrbtice taktiež veľmi dôležitá.
Ste administratívny typ a väčšina vášho dňa sa odohráva za stolom či počítačom?
Odporúčame tvrdosť H2 až H4. Prečo? Na mäkšej ploche sa vaše telo rýchlejšie uvoľní a vy sa budete cítiť ako v bavlnke.
Ak nie ste ani jeden z týchto typov alebo hneď viacero dokopy a neviete sa rozhodnúť, skúste matrac s dvoma tvrdosťami. Uvidíte, ktorá vám bude viac vyhovovať.
Správny rozmer matraca?
Dĺžka matraca:
- ak je to možné, matrac by mal byť o 20 cm dlhší ako je výška človek, nie vždy to však umožňuje rozmer postele, či spálne
- najbežnejšia dĺžka matracov, ktoré vyrábame, je 200 cm
Šírka matraca:
- šírka matraca pre jednu osobu minimálne 90 cm
- šírka matraca pri dvojlôžku určeného pre dve osoby minimálne 160 cm
Máme manželskú posteľ. Mali by sme zvoliť jeden veľký matrac alebo dva malé?
My jednoznačne odporúčame dva oddelené matrace. Prečo?
- každý má matrac s tvrdosťou, ktorá mu vyhovuje
- ťažší partner neovplyvňuje pri prehadzovaní sa v posteli spánok toho druhého
- dvojlôžkový matrac, ak je z kvalitných materiálov, je príliš ťažký na manipuláciu, naopak s jednolôžkovým sa manipuluje dobre
- poťah z jednolôžka sa zmestí do bežnej práčky
- ak chcete matrac kombinovať s polohovateľným roštom, tak pri dvojlôžku je to takmer nemožné
- ak máte manželskú posteľ a v nej lamelové rošty, tak v strede postele vzniká miesto, kde nie je pružná lamela a dvojlôžkový matrac nemôže správne spolupracovať s roštom
Samozrejme, rozhodnutie je na vás. Aj správne vybratý dvojmatrac vám zaistí kvalitný spánok.
Z našich skúseností je matrac s taštičkovou pružinou najvhodnejší ako dvojlôžkový matrac, lebo vďaka konštrukcii taštičkovej pružiny len minimálne prenáša pohyb po ploche matraca. Ak sa pri dvoch matracoch obávate medzery v strede postele, poznáme jednoduché riešenie: chránič na matrac spoločný pre oba matrace vyrieši medzeru a zároveň aj zvýši hygienu postele.
Aj poťah na matrac je dôležitý
Zdalo by sa, že tento výber je najmenej podstatný. No práve poťah je to, s čím prichádzate do priameho kontaktu. Preto je aj tento detail rovnako dôležitý ako predchádzajúce kroky. Dnes existuje obrovské množstvo moderných materiálov, ktoré ponúkajú riešenie pre alergikov, pre nadmerne sa potiacich ľudí, či tých, ktorí preferujú prírodné materiály.
Pre alergikov: látka z medicínsky upravenou bavlnou, obohatenou o ióny striebra. Táto úprava bavlny sa nazýva MEDICOTT
Pre tých, ktorí sa viac potia: látka s podielom vlákna TENCEL, čo je lyocellové vlákno z dreva stromu eukalyptus. Vyznačuje sa vyššou absorpciou vlhkosti ako bavlna
Pre milovníkov prírody: látka zo 100% bavlny
Avšak! Áno. Máme tu jedno avšak. Každý poťah by mal byť snímateľný a prací, a to minimálne pri teplote 60°C, pre citlivých ľudí až pri teplote 90°C. A samozrejme zips po celom obvode, aby ste mohli poťah rozdeliť na dve polovice. Jednu pohodlne operiete v bežnej práčke a druhá zatiaľ môže zostať na matraci.