Hoci spánok môže pôsobiť ako jednoduchá činnosť, to, čím naše telo počas noci prechádza je hotová veda. Prečítajte si zaujímavosti o spánkových cykloch a fázach v prvom článku zo série Psychológia spánku.
Spánok bol pre ľudí vždy veľkou záhadou a vedci si dlhé roky lámali hlavy nad tým, čo všetko sa s ľudským telom počas tohto každodenného rituálu deje. Jedná sa iba o odpočinok alebo je za tým aj niečo viac? Dnes už vieme, že ľudský mozog prechádza v noci viacerými fázami a každá má svoju špecifickú úlohu. Môže nám tento fakt pomôcť spať efektívnejšie?
Fázy spánku
V jednoduchosti sa spánok skladá z piatich fáz, ktoré sa cez noc pravidelne opakujú v cykloch tak ako to vidíme na obrázku. Každá má svoje špecifické psychologické a neurologické vlastnosti.
Fáza 1 - Prvá fáza nie je nič iné ako zaspávanie, akýsi prechod medzi bdelosťou a spánkom. Sama trvá veľmi krátko (okolo 5 až 10 minút). Človek prebudený počas tohto obdobia má pocit, že nezaspal, iba mal zatvorené oči.
Fáza 2 - V tomto okamihu sa už dá hovoriť o skutočnom spánku. Spiaceho je ťažšie prebudiť, telesná teplota klesá a tep sa spomaľuje. V mozgu sú merateľné tzv. sigma vlny, ktoré sú prejavom toho, že nielen telo ale aj myseľ sa ukladá na odpočinok.
Fáza 3 - Krátke obdobie prechodu do hlbokého spánku.
Fáza 4 - Hlboký spánok, v ktorom je človeka veľmi ťažké prebudiť. Osoba zobudená v takomto stave sa môže cítiť dezorientovaná aj niekoľko minút. Práve na konci tejto fázy sa najčastejšie prejavuje námesačnosť.
Prvé 4 fázy majú pre človeka význam z fyzického hľadiska. Telo naberie novú energiu, regenerujú sa svaly a kosti, posilňuje sa imunitný systém. Výrazne odlišná je z tohto hľadiska piata tzv. REM fáza.
REM fáza
Názov vychádza zo slov „rapid eye movement“ teda fáza rýchleho pohybu očí. To čím sú predchádzajúce fázy pre naše telo, je REM pre našu myseľ. Zatiaľ čo svaly sú úplne uvoľnené až paralyzované, mozog prejavuje výraznú aktivitu. Typickým prejavom je snívanie. Napriek tomu, že tento stav nie je stále dostatočne preskúmaný, už dnes vieme, že má výrazný vplyv na mentálne zdravie a učenie.
Môžeme spánkové cykly nejako využiť?
Objav spánkových cyklov viedol vedcov k vytvoreniu viacerých teórií o tom, kedy je najlepšie sa prebudiť, resp. nastaviť si budík tak, aby ste sa nezobudili v priebehu hlbokého spánku. Pokiaľ máte chuť experimentovať, vyskúšajte stránku http://sleepyti.me/, ktorá vám správny čas kedy ísť spať (alebo vstať) vypočíta sama. Stačí vložiť údaje na kedy máte nastavený budík.
V realite má však každý človek svoje vlastné vnútorné hodiny a dĺžka cyklov je u každého jednotlivca individuálna. Preto doporučujeme vstávať vždy v ten istý čas. Telo si tak zvykne a samo prispôsobí spánkový cyklus, aby pre vás každodenné vstávanie nebolo veľkým problémom.